2008 Race Results

Florida Dragon Boat Cup Champion

Florida Synergy Cup Champion 250m & 500m

Tavares Station Central Florida Dragon Boat Festival (FL)

  • Open Mixed 500m Division A Consolation Final — 2nd

Synergy Dragon Boat Racing Series 1 (FL)

  • Open Mixed 250m Division A Final — 1st
  • Open Mixed 500m Division A Final — 2nd

Tampa Bay International Dragon Boat Races (FL)

  • Open Mixed 400m Division A Final — 5th

Miami Hong Kong Dragon Boat Festival (FL)

  • Hong Kong 10th Year Cup — 2nd
  • Open Mixed 350m Division A Final — 1st (RD’s ICE)
  • Open Mixed 350m Division A Consolation Final — 4th (RD’s FIRE)
  • Women 350m Division A Consolation Final — 1st (RD’s PHOENIX)
  • Men Premier 350m Final — 3rd

Synergy Dragon Boat Racing Series 2 (FL)

  • Open Mixed 250m Division A Final — 1st (RD’s ICE)
  • Open Mixed 250m Division A Final — 2nd (RD’s LIGHTNING)
  • Open Mixed 250m Division A Final — 3rd (RD’s FIRE)
  • Open Mixed 500m Division A Final — 1st (RD’s ICE)
  • Open Mixed 500m Division A Final — 2nd (RD’s FIRE)
  • Open Mixed 500m Division A Final — 4th (RD’s LIGHTNING)

Long Beach Dragon Boat Festival (CA)

  • Division II A Mixed  500m Final — 6th (combined team with Tampa Blade Runners)
  • Division I B Women 500m Final — 1st (combined team with Abby Normal)

Synergy Dragon Boat Racing Series 3 (FL)

  • Open Mixed 250m Division A Final — 1st (RD’s ICE)
  • Open Mixed 250m Division A Final — 2nd (RD’s FIRE)
  • Open Mixed 500m Division A Final — 1st (RD’s ICE)
  • Open Mixed  500m Division A Final — 4th (RD’s FIRE)

South Florida Dragon Boat Festival (FL)

  • Open Mixed 250m Division A Final — 2nd (RD’s ICE)
  • Open Mixed 500m Division A Final — 2nd (RD’s FIRE)
  • Open Mixed 500m Division A Final — 4th (RD’s ICE)
  • South Florida Open Cup — 2nd (RD’s ICE)

Orlando International Dragon Boat Festival (FL)

  • Open mixed 500m Division B Final — 1st (2:20.97)

Synergy Dragon Boat Racing Series 4 (FL)

  • Women Mixed 250m Division A Final — 1st (RD’s Phoenix)
  • Women Mixed 500m Division A Final — 1st (RD’s Phoenix)
  • Men Mixed 250m Division A Final — 1st
  • Men Mixed 500m Division A Final — 1st